loading...

Inhibin A, Serum

نام اختصاری:Inhibin A

سایر نام ها: اینهیبین A ، Inhibin A, Tumor Marker

بخش انجام دهنده: آنالیز هورمون

نوع نمونه قابل اندازه گیری: سرم

حجم نمونه مورد نیاز:  0.6ml

شرایط نمونه گیری:

 1. نیاز به ناشتایی نمی باشد.
 2. غربالگری سرم مادر در 3 ماه دوم حاملگی برای سندرم ادوارد (تری­زومی 18) و سندرم داون (تری‏زومی 21) شامل نمونه‏گیری در هفته‏های 22-14 حاملگی می‏شود که البته بهترین زمان بین هفته‏های 16 و 18 است.  

ملاحظات نمونه گیری:

1. با رعایت اصول نمونه گیری از بیمار، نمونه خون وریدی گرفته و آن را در لوله  یا ویالهای های با درپوش قرمز جمع آوری کنید.

 1. 6. نمونه گیر می بایست اطلاعاتی از وضعیت بالینی زن باردار از وی پرسیده و در صورت لزوم در برگه آزمایش یادداشت نمایداز جمله این اطلاعات می توان به سن مادر، وزن مادر، سابقه مصرف سیگار، سابقه دیابت، فشار خون بالا، سقط جنین، بیماریهای عفونی، بارداریهای چند قلو و ... اشاره نمود.

موارد عدم پذیرش نمونه:

ü      همولیز و لیپمیک شدید

ü      پلاسما

ü      ذوب و فریز مکرر نمونه

ü      زمان حاملگی کمتر از 14 هفته

شرایط نگهداری:

 1. 2-8oC  نگاه دارید.

2. در صورتی که در طی 7 روز آزمایش انجام نشود، آن را در 20oC-   نگاه دارید. پایداری نمونه در این دما 90 روز است.

کاربردهای بالینی:

 1. غربالگری سندرم داون بعد از هفته 14 حاملگی،
 2.  همراه با AFP در تشخیص سندرم ترنر و سایر تیروزومی (13 و 18 )،
 3. مانیتورینگ بیماران مبتلا به تومورهای سلول گرانولوزا و تومورهای نوع موسینوس اپی تلیالی تخمدان، ترشح کننده inhibin A

روش مرجع: -

روش ارجح: RIA

سایر روشها: ELISA، CLIA

اطلاعات تکمیلی:

اینهیبین A ، پپتید اصلی مهارکننده گنادی است که ترشح FSH را در هر دو جنس تنظیم می‌کند. این پپتید در جفت ساخته‌شده و در طی هفته‌های 14 تا 30 به میزان ثابتی می‌رسد. ساب‌یونیت آلفا با ساب‌یونیت بتا ترکیب شده اینهیبین A (ßA) یا اینهیبین B (ßB) ساخته می‌شود. از اندازه‌گیری Inhibin A در سرم همراه با سایر بررسی‌ها شامل AFP، hCGبا یا بدون استریول غیرکونژوگه (uE3) جهت پیشگویی سندرم داون در سه ماه دوم حاملگی استفاده می‌شود. 

مقادیر طبیعی:

مردان: < 2 pg/ml

زنان:    کمتر از 11 سال:    < 4.7 pg/ml   11 سال و بالاتر:    < 97.5 pg/ml

           پیش از یائسگی: < 97.5 pg/ml    پس از یائسگی:  < 2.1  pg/ml

تفسیر: در حاملگی‌هایی که جنین مبتلا به سندرم داون است، Inhibin A  در سه ماه دوم حاملگی تقریباً دو برابر میزان طبیعی خواهد بود. سندرم داون همچنین با AFP و uE3 پایین مادر و سطوح بالای hCG همراه است. از ترکیب AFP مادر وInhibin A جهت پیداکردن سایر تری‌زومی‌ها مثل تری‌زومی 18 و تری‌زومی 13 هم استفاده می‌شود. از Inhibin A همراه با AFP جهت پیداکردن سندرم ترنر هم استفاده شده که حساسیتی حدود 53% و مثبت کاذب حدود 20% دارد. 

سطح Inhibin A در حدود 70٪ از بیماران مبتلا به تومور سلول گرانولوزا و در حدود 20٪ از بیماران مبتلا به تومورهای اپی تلیال تخمدان افزایش می یابد. سطوح نرمال inhibin A  حاکی از تومورهای تخمدان گرانوزا یا موسینوسی نمی باشد. اندازه گیری Inhibin B توأم با inhibin A در تشخیص تومورهای تخمدانی بکار میرود.

برای پایش بیماران مبتلا به سرطان تخمدان شناخته شده، سطحAInhibin در مدت کوتاهی بعد از عمل جراحی  کاهش می یابد.

در بیماران مبتلا به عود بیماری سطوح افزایش یافته inhibin A پیش از ظهور علائم بالینی در خون مشاهده می گردد. بیماران طی بهبودی سطوح طبیعی InhibinA  را نشان می دهد
عوامل مداخله گر :

 1. سطوح افزایش یافته inhibin A  شاهدمتلقی بر حضور یا عدم حضور بدخیمی نمی باشد. تفسیر نتایج بر پایه ارزیابی بالینی بیمار و سایر روشهای تشخیصی تشخیصی استوار است.
 2. مقادیر Inhibin در طی چرخه قاعدگی در نوسان است. سطح Inhibin در زنان قبل از یائسگی باید با احتیاط تفسیر شود.
 3. بعضی افراد که در معرض محیط های حیوانی قرار دارند( به عنوان مثال در درمانگاه حیوانات)، ممکن است دارای آنتی بادی ضد آنتی ژنهای این حیوانات باشند. این آنتی بادیها ممکن است با معرفهای تست واکنش متقاطع داشته باشند و منجر به نتایج نا معتبر گردند.
 4. inhibin A به عنوان تومور مارکرهای اختصاصی برای سرطان تخمدان نمی باشد و مقادیر ممکن است با تغییر روش سنجش متفاوت باشد.
 5. همولیز شدید در نتایج آزمون ایجاد تداخل می نماید.

توضیحات:

 • تست سه‌گانه (Triple test) شامل بررسی AFP، uE3، hCGمادر و سن مادر می‌باشد. در تست چهارگانهتست Inhibin A هم اضافه می شود. پس  quadruple test در سه ماهه دوم حاملگی شامل این چهار تست می‌باشد. افزودن Inhibin A باعث می‌شود تا میزان ردیابی و شناسایی سندرم داون در حاملگی به 75% با میزان مثبت کاذب حدود 5% برسد. همچنین افزایش غلظت Inhibin A مادر به 3 برابر طبیعی در سه ماهه دوم حاملگی پیشگویی کننده پره‌اکلامپسی (فشار خون بالا در بارداری)خواهد بود. 
 • جهت پایش سریالی بیمار باید از یک روش سنجش استفاده شود.
 • اندازه‌گیری Inhibin A فقط بعد از هفته 14 حاملگی انجام می‌شود. 

          منابع :

 1. Mayo mediacal laboratories:  http://www.mayomedicallaboratories.com/test-catalog/Overview/81049
 2. Tietz Fundamental of Clinical Chemistry, 6rd ed.,Burtis CA and Ashwood ER, eds, Philadelphia, PA: WBCo, 2008,
 3. Jacobs S. D, DeMott R. W, Oxley K. D, Laboratory test handbook, 3 rd,Lexi comp,2004,pp:799-800

سازمانهای طرف قرارداد

 آزمایشگاه پاتوبیولوژی پارت

آزمایشگاه پاتوبیولوژي پارت اصفهان مجهز به دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته و نوین روز دنیا و همچنین استفاده از بهترین متخصصین آزمایشگاهی و سالها تجربه سرعت و کیفیت بالای انجام آزمایشات را تضمین می نماید.

آزمایشگاه پاتوبیولوژي پارت اصفهان مجهز به دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته و نوین روز دنیا و همچنین استفاده از بهترین متخصصین آزمایشگاهی و سالها تجربه سرعت و کیفیت بالای انجام آزمایشات را تضمین می نماید. 

اطلاعات تماس

تلفن : 03132240932-3
فکس:  32240953
آدرس اصفهان - شمس آبادی - جنب بیمارستان سینا- بن بست شهریار -ساختمان مجید -واحد1